Minčių žemėlapis
KAIP SUDARYTI MINČIŲ ŽEMĖLAPĮ
Klaidos, kurių reikia vengti braižant minčių žemėlapį
Prastai nupieštas minčių žemėlapis gali kliudyti plačių pažiūrų žmogui, kurio kairysis smegenų pusrutulis yra aktyvesnis, nes jam gali nepatikti vizualiai pateikta informacija. Kad pasitikrintumėte, ar jūsų minčių žemėlapis nepriklauso šiai kategorijai, štai kelios klaidos, kurių reiktų vengti:
-
Nenaudokite per daug detalių savo minčių žemėlapyje. Per daug lengva kurti temas, kai naudojama itin daug detalių. Taip sugrūdama per daug piešinukų ir galima supainioti kitus asmenis, jeigu dalinsitės savo žemėlapiu.
-
Be reikalo nenaudokite spalvų, formų, įvairių linijų ir kitų vizualinių priemonių savo žemėlapyje. Kiekvienas šis ženklas gali turėti papildomą reikšmę, jeigu naudotumėte nuolat ir sistemingai. Jeigu jie naudojami be reikalo, galima sumaišyti dalyvius.
-
Savoje temoje stenkitės nenaudoti per daug teksto. Žemėlapyje naudokite tam tikrus reikšminius žodžius. Tam tikros temos pavadinimas turi būti trumpas – nuo vieno iki trijų žodžių daugiausia.
-
Stenkitės žemėlapio per daug nenaudoti. Kaip ir bet kokį kitą metodą, minčių žemėlapį galima privesti iki jo liginio kraštutinumo, netgi ir sudarant pirkinių sąrašą.
-
Nebraižykite vieno didelio žemėlapio, kuriame telpa viskas, nes tokio žemėlapio galima nesuprasti. Geriau pieškite kelis mažesnius žemėlapius, kuriuos lengviau suprasti ir valdyti.
-
Nekurkite žemėlapių, kuriuose svarbiausia tekstas. Norint gauti daugiausia naudos iš žemėlapio, naudokite simbolius, kurie skatina veikti abi jūsų smegenų puses.
-
Stenkitės išvengti „šoko“. Dalyvius gali priblokšti sudėtingas minčių žemėlapis ir juos gali ištikti „šokas“. Informaciją pateikite brėžiniu ir linijinėmis jungtimis, kad neišgąsdintumėte dalyvių.
-
Negalvokite, kad žemėlapis skirtas tiesiog lavinti kūrybą ir skatinti įkvėpimą. Iš tiesų, jis daug naudingesnis. Minčių žemėlapis padeda tvarkyti informacijos perteklių, kurti ir įgyvendinti projektus, priimti geresnius sprendimus ir t. t..