top of page

KAIP METODAS TAIKOMAS?

 

KAIP METODAS TAIKOMAS?

Minčių žemėlapį galima daug kur pritaikyti: asmeniškiems tikslams, šeimos, mokslo ir verslo situacijose, užsirašinėjant, aptariant naujas idėjas (kur idėjos įterpiamos žemėlapyje aplink vidurinį tašką be aiškių prioritetų, kurie kyla iš hierarchijos ir nuoseklios kompozicijos ir kur vėlesnėse stadijose vyksta grupavimas ir formavimas), darant santrauką, peržiūrint ir apskritai aiškinantis mintis. Pvz., žmogus gali klausytis paskaitos ir užsirašinėti mintis bei reikšminius žodžius, naudodamas minčių žemėlapį. Žemėlapį galima naudoti kaip atmintį lavinančią priemonę arba norint išskaidyti sudėtingą mintį. Minčių žemėlapiai gali padėti bendradarbiauti, naudojant spalvotus rašiklius . Minčių žemėlapius galima piešti ranka (pvz., paskaitų ar susitikimų metu) arba galima naudoti kruopštesnę techniką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAIP PRADĖTI DIRBTI?

Didelio popieriaus lapo viduryje užrašykite pagrindinį tikslą ir nubrėžkite aplink jį ovalą. Tuomet užrašykite pagrindinius problemos bruožus ant šakų, einančių iš ovalo. Kiekviena šaka išsišakos į kitas šakas ir šakeles, kol žemėlapyje atsispindės pagrindinės, tarpusavyje besisiejančios mintys. Tada galite naudoti ryškų rašiklį, kad pabrėžtumėte pagrindinius punktus ir sujungtumėte tarpusavyje susijusius taškus iš skirtingų šakų. Tokiu būdu galima pamatyti naujus ryšius, derinius ir mintis . Žemėlapio kūrimas paprastai vyksta taip: kai iškyla sunkus iššūkis, žemėlapyje atsispindi jūsų nuomonė ir mintys apie jį. Išnagrinėkite žemėlapį. Jeigu po ilgo laiko nekyla naujų minčių, galite pasijusti nejaukiai. Tokiu atveju kelioms dienoms nežiūrėkite į žemėlapį. Kai prie jo grįšite, pastebėsite, kad esate labiau susikaupęs susidoroti su iššūkiu ir dažniausiai sugalvosite kažką naujo. Po to reikėtų susikaupti ir pagalvoti, nes dažnai gimsta išbaigta mintis .

 

KAS LEMIA SĖKMĘ?

Kartais galima vieną mintį rašyti keliose vietose. Susiekite ją su keliomis kitomis vietomis arba parodykite santykius tarp minčių ir šakų. Tai galima išreikšti skirtingomis spalvomis, šriftu ir pan. Be to, galima ne tik rašyti, bet ir piešti. Tai tik pagyvintų diagramą . Nėra „teisingo“ būdo braižyti minčių žemėlapio. Tai labai subjektyvi išraiškos priemonė, kurią geriausia naudoti pritaikius prie individualaus stiliaus ir asmenybės. Tačiau padedant keisti žemėlapį, reikia atsižvelgti į kelis svarbius punktus.

Perženkite ribas. Modeliai  nėra  naudingi,  nebent peržengsite religinių įsitikinimų, politinės ideologijos, socialinių normų ir pobūdžio bei normalaus mandagumo protokolų ribas. Žodžiai, kurie šauna į galvą, gali versti raudonuoti. Netvardykite to, užrašykite juos ir žiūrėkite, kur tai nuves. Iš tiesų kai kurie žmonės gauna puikių rezultatų iš žemėlapio, kai jie tyčia užrašo idėjas, žodžius ir požiūrį, kuris, jų manymu, yra bjaurus.

Raskite patogų modelį.

Kai kurie žmonės braižo žemėlapį įprastu būdu. Kai kuriems patinka sukurti pradinį vaizdą ir jį vystyti, kol išsisemia, o tuomet vėl viską kartoti, pradedant nuo pradžių. Visą šį procesą galima atlikti atvirkštine tvarka: surašyti paskutines minčių ir pastebėjimų nuotrupas, o tuomet veikti atvirkštine tvarka, jungiant jas į visumą, kol gaunamas „originalus“ pasiūlymas. Kitiems patinka kontroliuojamas būdas, kuris, užuot naudojęs laisvus vaizdinius, originaliam pasiūlymui paskiria iš anksto numatytas temas. Tokiu būdu dažniausiai sumažėja sugalvotų idėjų skaičius, nes iš anksto numatytos temos neleidžia pastebėti daug dalykų. Tačiau jeigu šis metodas dalyviui labai padeda įsivažiuoti, abipusė nauda aiški. Svarbu, kad jūs naudotumėtės metodu, o ne jis jumis. Nusiteikite, kad bus sudėtinga. Geriausia minčių žemėlapį pradėti nuo didelės rašomosios lentos vidurio, kad idėjoms užtektų vietos. Šiam užsiėmimui vietos popieriaus lape tikrai neužtenka. Po to ant žemėlapio atskirai užrašomos mintys. Taip po truputį aiškėja pilnas žemėlapio vaizdas .

bottom of page